Neviđeni sukob američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog potvrdio je prekretnicu pred kojom se našao ne samo Kijev nego i cijela Europska unija. Kako će sve to utjecati na gospodarsku suradnju – za program HTV-a komentirao je ekonomski stručnjak Dino Ivan Dogan.
Donald Trump nedavno je zaprijetio uvođenjem carina od 25 posto Europskoj uniji tvrdeći da je blok od 27 zemalja formiran kako bi naštetio SAD-u.
Također, Trump je najavio da će predložene carine od 25 posto na robu iz Meksika i Kanade stupiti na snagu 4. ožujka, s dodatnih 10 posto carine na kineski uvoz zbog nastavka dotoka smrtonosnih droga u SAD iz tih zemalja.
– U ekonomiji su stvari jednostavne. Konkurentna gospodarstva, poduzeća, industrije uspjet će i u krizi i u dobrim vremenima. Ako netko nameće poreze ili carine ne čini to jer je gospodarstvo jako, nego zato što se boji konkurencije, rekao je Dogan.
Naglasio je da je Trump političar, ali i gospodarstvenik.
– Njegova logika je ako ulazi u pregovore, onda nešto traži. Dat ću ti nešto ako nešto dobijem. Ovo što se dogodilo prije dva dana tumačim da američka administracija možda nije dobila ono što je očekivala, rekao je ekonomski stručnjak.
– Na prvi pogled izgleda da je uvođenje tih carina katastrofa za određene industriju, pogotovo za njemačku automobilsku industriju. No ako pogledamo situaciju podrobnije, vidjet ćemo da su svi veći njemački proizvođači automobila već davno izgradili pogone u SAD-u i Meksiku. Dakle, američko tržište se opskrbljava njemačkim automobilima iz američke proizvodnje, rekao je Dogan.
Često se ističe da je njemačka automobilska industrija nazadna u odnosu prema kineskoj, no Dogan se s tim ne slaže.
– Njemačka automobilska industrija prepoznala je izazove koji su pred njom. Na vrijeme su se počeli prilagođavati i sada kada je kriza tu – imaju rješenje.
Može li Trump ucjenjivati Europu cijenom energenata?
– Ovo je čisti kapitalizam na globalnoj razini. Prevladava darvinizam, dakle jači će pobijediti. Ako ćeš se tome prilagoditi, što znači da ćeš se pobrinuti za vlastitu obranu, onda imaš šanse pobijediti. Ako nećeš, onda će veći i jači pobijediti.
Na pitanje što će biti ako se smanji izvoz europskih proizvoda u Ameriku, Dogan naglašava kako je bitno da se otvaraju nova tržišta.
– To što se događa s Amerikom nije palo s neba, moglo se očekivati. Pitanje je jesmo li se mi kao Europa spremili za takav scenarij, rekao je Dogan.
Cijelo gostovanje pogledajte na stranicama HRT-a.